Svake godine, 27. listopada, cijeli svijet slavi Svjetski dan audiovizualne baštine kako bi istaknuo važnost očuvanja dragocjenih filmskih i televizijskih sadržaja koji čine neizbrisiv dio našeg kulturnog nasljeđa. Ove godine čak tri od četiri naslova u programu slave svoje godišnjice izlaska, a naglasak je stavljen na filmska ostvarenja poznatog redatelja Rajka Grlića.
Tako ćemo od 24. do 27. listopada 2024. u suradnji s Kino mrežom i Hrvatskim državnim arhivom/Hrvatskom kinotekom, u Kinu Slatini, prikazivati tri kultna filma za odrasle iz opusa Rajka Grlića i jedan posebno dragocjen film za djecu redatelja Vladimira Tadeja.
Ulaz na sve projekcije će biti besplatan.
U tri dana možete pogledati četiri nezaboravna naslova iz sedamdesetih i osamdesetih godina. Domaći filmski klasik za djecu 'Tajna starog tavana' 80-ih godina predstavio je mlade glumačke snage, Marija Mirkovića i Renea Bitorajca, a sada njihove prve glumačke korake ponovno možete pogledati u Domu kulture Galženica. Prikazivat ćemo i klasik 'U raljama života' nastao prema popularnom romanu Dubravke Ugrešić 'Štefica Cvek u raljama života'. Na programu je i debitantski film Rajka Grlića 'Kud puklo da puklo' o nekonvencionalnom mladiću radničke provenijencije. Ovogodišnju manifestaciju zatvorit ćemo još jednim klasikom kojeg potpisuje Grlić - 'Za sreću je potrebno troje'. Film je to u kojem se uz tada već ugledne glumce Mikija Manojlovića, Miru Furlan i Bogdana Diklića prvi put na filmskom platnu pojavljuju Ksenija Pajić i Dubravka Ostojić.
„Program povodom Svjetskog dana audiovizualne baštine održava se u partnerstvu Kino mreže i Hrvatskog državnog arhiva/Hrvatske kinoteke uz financijsku podršku Zaklade Kultura nova i Hrvatskog audiovizualnog centra. Svi materijali koji se koriste za održavanje programa arhivsko su gradivo iz zbirke Hrvatskog državnog arhiva.“ (Kino mreža)
Otvaranje desetog filmskog rendez-vousa održat će se 19. rujna u četiri grada istovremeno – Zagrebu, Splitu, Rijeci i Osijeku uz premijernu projekciju francuske nadrealne komedije Drugi čin koja je otvorila ovogodišnji Filmski festival u Cannesu. Riječ je o novom filmu ekscentričnog francuskog redatelja, glazbenika i DJ-a Quentina Dupieuxa, meta komediji koja govori o umjetnosti, društvu i ljubavi. Točnije, o romantičnoj vezi muškarca i zaljubljene žene – muškarca koji se nada da će je gurnuti u naručje najboljeg prijatelja. Sjajnu glumačku ekipu predvodi francuska glumica Léa Seydoux. Drugi čin će 19. rujna premijerno biti prikazan u zagrebačkom kinu Kinoteka, u kinu Bačvice u Splitu, Art kinu Croatia u Rijeci te u osječkom kinu Urania.
Pored filma otvaranja, ovogodišnji program uključuje i tri francuska klasika; Velika pustolovina (La Grande Vadrouille), francusko-britanska je ratna filmska komedija snimljena 1966. godine u režiji Gérarda Ouryja, poznata kao jedno od najpopularnijih i najgledanijih ostvarenja u povijesti francuske kinematografije. Priča je to o dva francuska civila i pokvarenoj ekipi britanskih bombardera koji su napustili Pariz da bi prošli između sjevera i juga okupirane Francuske od strane nacista, kako bi pobjegli Englezima za vrijeme Drugog svjetskog rata. Više od trideset godina Veliku pustolovinu krasio je epitet najuspješnijeg francuskog filma, a danas ostaje i dalje treći najgledaniji film ikada snimljen u Francuskoj.
400 udaraca (1959.) prvi je film francuskog sineasta Françoisa Truffauta, remek-djelo kojim je jedan od najdarovitijih francuskih i svjetskih filmaša svih vremena utemeljio pravac čije će ga umjetničke i svjetonazorske postavke pratiti cijeli život – francuski novi val. Sadržaj filma velikim je dijelom autobiografske prirode, odnosno inspiriran samim Truffautovim djetinjstvom i odrastanjem, a govori o dječaku koji, suočen neshvaćanjem vlastite obitelji i tiranskim odnosom nastavnika u školi, ima sklonost bježanju iz kuće i bavljenju sitnim kriminalom. Film je na Filmskom festivalu u Cannesu 1959. nagrađen za najbolju režiju te je nominiran za Oscara u kategoriji najboljeg izvornog scenarija.
Posljednji klasik iz programa romantična je drama redatelja Claudea Sauteta, Sitnice koje život znače (Les choses de la vie). Snimljen 1970. prema romanu Intersection Paula Guimarda iz 1967., govori o prometnoj nesreći koja iza nedramatične fasade svakodnevnog života otkriva intimne drame. U glavnim ulogama nastupaju Sautetovi omiljeni glumci: Romy Schneider i Michel Piccoli.
Preostala dva naslova iz programa su dokumentarni film Godine super osmice te animirani film Široko i Kraljevstvo vjetrova.
Godine super osmice (Les années super 8, 2022.) dokumentarni je film dobitnice Nobelove nagrade za književnost Annie Ernaux, koji redateljski supotpisuje sa sinom Davidom Ernaux-Briotom, te gdje kao i u svojim literarnim djelima, spaja autobiografiju sa sociološkim pogledom na suvremena zbivanja. Film se sastoji od arhivskih snimaka obitelji Ernaux nastalih u periodu između 1972. i 1981. godine i svjedoči o njihovu životu od trenutka kada, kupivši 8mm kameru i projektor, počinju bilježiti svoju svakodnevicu.
Konačno, filmski rendez-vous ne zaboravlja one najmlađe, pa program donosi i animirani film za djecu, Široko i Kraljevstvo vjetrova (Sirocco et le Royaume des Courants d’Air, 2023.) Riječ je o raskošnoj obiteljskoj bajkovitoj fantaziji Benoîta Chieuxa koja je svojim maštovitim svjetotvorstvom i likovima osvojila Nagradu publike na Međunarodnom festivalu animiranog filma u Annecyju. Uz projekciju će biti distribuirani i edukativni materijali.
Program 10. izdanja Rendez-vous au cinéma publika može pronaći na sljedećim filmskim lokacijama u Kino mreži: u Kulturnom i multimedijskom centru Bjelovar, Centru za kulturu Čakovec, Pučkom otvorenom učilištu dr. Ante Starčević (Gospić), Pučkom otvorenom učilištu Daruvar, Pučko otvoreno učilište Krapina, Kinu Velebit (Koprivnica), Kinu Križevci, Kinu Kutina, Kinu Labin, kinima Mediteran Bačvice (Split) i Hvar, Dvorani Relković (Nova Gradiška), Centar za kulturu Grada Novalje, Pučkom otvorenom učilištu Novska, Kinu Marof (Novi Marof), Centar za kulturu i obrazovanje u Pazinu, Domu kulture Grada Preloga, Art Kinu Croatia i Dječjoj kući (Rijeka), Kinu Samobor, Kinu Slatina, Kinoteci Zlatna Vrata (Split), Kinu Valli (Pula), Dom kulture Kristalna Kocka Vedrine u Sisku, Kinu Zelina (Sveti Ivan Zelina), Kuća umjetnosti Arsen (Šibenik), Kinu Gaj (Varaždin), Kinu Veli Lošinj, Kinu Gorica (Velika Gorica), Pučkom otvorenom učilištu Vrbovec, Kinu Zabok te u tri zagrebačka kina: Kinu Forum (uključuje i program zagrebačkog kina Tuškanac – Tuškanac u gostima), Dokukinu KIC i kinu Kinoteka.
Program je realiziran u partnerstvu Francuskog instituta u Hrvatskoj, Kino mreže i Hrvatskog audiovizualnog centra.